30 Ιανουαρίου. Γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Γιορτή των Γραμμάτων!

image

Την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2024, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού σχολείου Στρυμονικού γιόρτασαν τους Τρεις Ιεράρχες, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο.

Τρεις εξέχουσες προσωπικότητες που διακρίθηκαν για τη δίψα τους για γνώση, τις πολύτιμες συμβουλές τους προς τους δασκάλους και τους μαθητές και για την αγάπη τους προς τον συνάνθρωπο.

ΛΟΓΙΑ ΣΟΦΑ

«Τρία πράγματα είναι απαραίτητα στον άνθρωπο : «παιδεία, εργασία και υγεία…»

Όπως οι μέλισσες διαλέγουν το νέκταρ από τα λουλούδια, έτσι κι εσείς να διαλέγετε αυτά που διαβάζετε. Να κρατάτε τα καλά και τα ωφέλιμα».

ΜΕΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

«Από τις επτά μέρες της βδομάδας, τη μία αξιώνω να την αφιερώνετε στον Θεό»

«Ελεύθερος άνθρωπος είναι εκείνος που είναι απαλλαγμένος από τα πάθη… Δεν αγαπά το Θεό, όποιος αγαπά το χρυσάφι».

ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

«Η ειρήνη είναι το γλυκύτερο πράγμα στον κόσμο».

«Πώς το καταλαβαίνετε να έχετε εσείς περισσεύματα και ο άλλος να πεινά;»

ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Την ίδια μέρα επίσης , ο σύλλογος γονέων του σχολείου μας μοίρασε στα παιδιά βασιλοπιτάκια για το νέο έτος 2024.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.