Σύλλογος Γονέων

Το Δημοτικό Σχολείο Στρυμονικού τηρώντας το πατροπαράδοτο έθιμο της Τ σ ι κ ν ο π έ μ π τ η ς, έστησε υπαίθριο μαγγάλι με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και συμμετοχή των μαθητών/τριών του σχολείου και του Συλλόγου Διδασκόντων. Μετά το τσίκνισμα στήθηκε ένα υπέροχο αποκριάτικο πάρτι. Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από τη διαδικασία του ψησίματος και του φαγητού:

Στις 18-1-2018 το σχολείο μας επισκέφθηκε το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων τηρώντας το πατροπαράδοτο έθιμο της κοπής της Βασιλόπιτας. Όλες οι μητέρες του Διοικητικού Συμβουλίου με επικεφαλής την Πρόεδρο και με βασιλόπιτες που έφτιαξαν οι ίδιες, επισκέφθηκαν την κάθε τάξη ξεχωριστά και έκοψαν την βασιλόπιτα στους μαθητές/τριες με την παρουσία του δασκάλου τους και του διευθυντή του σχολείου κ. Ανδρέα Μπίκου. Εκτός από τις πολύ θερμές ευχές για το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, είχαν φρoντίσει για τα παιδιά μας και ένα δωράκι για τους τυχερούς μαθητές/τριες και των έξι τάξεων. Ο διευθυντής του σχολείου ευχαρίστησε τις Κυρίες του Συλλόγου για την πολύ ωραία αυτή πρωτοβουλία και για την άψογη συνεργασία που έχουνε και με τον ίδιο και με τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων.

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟΥ

1. Αμοιρίδου Αναστασία - Πρόεδρος