Μαθητές ξεναγούν μαθητές στο θέατρο Φιλίππων3

Καινοτόμα Προγράμματα, 2016-2017

«Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων.Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα. Θέατρο Φιλίππων»

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης συμμετείχαν σε καινοτόμο πρόγραμμα. "υιοθέτησαν το αρχαίο θέατρο Φιλίππων και ανέλαβαν να ξεναγήσουν τους συμμαθητές τους σ' αυτό.

Το πρόγραμμα χωρίστηκε σε τρία μέρη.

1. Προετοιμασία πριν την επίσκεψη.
  2. Ξενάγηση κατά τη διάρκεια της επίσκεψης και παρουσίαση της κωμωδίας του Αριστοφάνη "ΑΧΑΡΝΗΣ"
  3. Ολοκλήρωση των δράσεων μετά την επίσκεψη στο σχολείο, συγκέντρωση όλου του υλικού και οργάνωση σε ψηφιακά αρχεία.

Πιο κάτω δείτε υλικό από το πρόγραμμα μετά την επίσκεψη.

Οι μαθητές εργάζονται στα Φύλλα Εργασίας στο χώρο τουσχολείου, μελετώντας το υλικό που συνέλλεξαν και  δημιουργούν.

Η παράσταση παίχτηκε στη γιορτή λήξης. Δείτε ......

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος