ΗΜΕΡΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ 13/10/2022

Στις 13/10/22 Ημέρα Μνήμης του Μακεδονικού Αγώνα πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου μας δραστηριότητες με σκοπό να αποτίσουμε φόρο τιμής στους Μακεδόνες αγωνιστές. Αρχικά, διοργανώθηκαν παράλληλα δύο εργαστήρια για τις μικρές και τις μεγάλες τάξεις. Σκοπός των εργαστηρίων ήταν να ανακαλύψουν οι μαθητές/-τριες σπουδαίους οπλαρχηγούς του αγώνα. Έτσι, οι μικρές τάξεις αφού παρακολούθησαν αφήγηση με τη ζωή του Παύλου Μελά έπρεπε να είναι σε θέση να βάλουν τις εικόνες στη σωστή σειρά και να ανασυνθέσουν την ιστορία. Στο τέλος, κάθε τάξη παρουσίασε το έργο της και αφηγήθηκε εκ νέου την ιστορία.

Οι μεγάλες τάξεις επεξεργάστηκαν με τη βοήθεια φύλλων εργασίας απόσπασμα από το βιβλίο της Πηνελόπης Δέλτα "Τα Μυστικά του Βάλτου" το οποίο πραγματεύονται την δόλια αιχμαλωσία του αγωνιστή Τέλλου Άγρα. Στη συνέχεια κλήθηκαν να ενεργοποιήσουν την φαντασία τους και να ταξιδέψουν στο παρελθόν και να συναντήσουν τον Άγρα. Τί θα του έλεγαν; Τον διάλογο τους κλήθηκαν να τον αποτυπώσουν σε μορφή κόμικ. Οι διάλογοι των παιδιών μας εξέπληξαν ευχάριστα.

Η μέρα μας έκλεισε με προβολή βίντεο από το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, ώστε να παρουσιαστούν τα ιστορικά γεγονότα αλλά και να ανακεφαλαιώσουμε όσα μάθαμε.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος