ΓΙΟΡΤΗ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ 28-1-2022

Ανάμεσα στους πατέρες της Εκκλησίας που έζησαν τους πρώτους αιώνες του Χριστιανισμού , την πιο ψηλή θέση κατέχουν οι τρεις Ιεράρχες. Ο Μέγας Βασίλειος , ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος. Η 30η  Ιανουαρίου από τα Βυζαντινά ακόμα χρόνια είναι αφιερωμένη στη μνήμη των Τριών μεγάλων πατέρων της εκκλησίας που δίκαια ονομάστηκαν φωστήρες, γιατί σκόρπισαν το φως της Πίστεως με τα θεόπνευστα και σοφά τους έργα. Οι τρεις Ιεράρχες δεν είναι μόνο οι διδάσκαλοι και υποστηρικτές της Χριστιανικής πίστης,  αλλά και των Ελληνικών Γραμμάτων.

Το σχολείο μας στις 28-1-2022  πραγματοποίησε κατά τάξεις εκδηλώσεις προς τιμή των Τριών Ιεραρχών όπως  επιβάλλει το πρωτόκολλο για την πανδημία. Ο Πατέρας Αντώνιος εφημέριος του Ιερού Ναού του Αγίου Αντωνίου  Στρυμονικού ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας (και τον ευχαριστούμε) και παραβρέθηκε στο χώρο του σχολείου με την πραγματοποίηση αγιασμού και παράλληλα αναφέρθηκε στο έργο και τη δράση των Τριών Ιεραρχών. Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του σχολείου και οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από αυτή μας τη δράση:

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 19 επισκέπτες και κανένα μέλος