Γιορτή των μαθητών Ε΄και ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Μαθητική Παρέλαση.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Περιμένοντας την Καθαρά Δευτέρα…

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Ενημέρωση των γονέων του σχολείου από ψυχολόγο με θέμα “Η χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης από τους μαθητές και όχι μόνο”.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης στη Θεσσαλονίκη από τους μαθητές .

Χελιδονίσματα – Τσικνοπέμπτη 2024

Με ιδιαίτερη χαρά οι κάτοικοι του Στρυμονικού άκουσαν τους μαθητές του σχολείου μας ,την Τετάρτη 6 Μαρτίου ,να τραγουδούν και φέτος τα χελιδονίσματα στους δρόμους του χωριού, για το καλωσόρισμα της άνοιξης .

Την Τσικνοπέμπτη , ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας πρόσφερε κεράσματα στους μαθητές .Ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια!

12 Φερουαρίου 2024

Παγκόσμια ημέρα επιληψίας

EPILEPSY INFOGRAPHIC
Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

30 Ιανουαρίου. Γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Γιορτή των Γραμμάτων!

image

Την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2024, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού σχολείου Στρυμονικού γιόρτασαν τους Τρεις Ιεράρχες, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο.

Τρεις εξέχουσες προσωπικότητες που διακρίθηκαν για τη δίψα τους για γνώση, τις πολύτιμες συμβουλές τους προς τους δασκάλους και τους μαθητές και για την αγάπη τους προς τον συνάνθρωπο.

ΛΟΓΙΑ ΣΟΦΑ

«Τρία πράγματα είναι απαραίτητα στον άνθρωπο : «παιδεία, εργασία και υγεία…»

Όπως οι μέλισσες διαλέγουν το νέκταρ από τα λουλούδια, έτσι κι εσείς να διαλέγετε αυτά που διαβάζετε. Να κρατάτε τα καλά και τα ωφέλιμα».

ΜΕΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

«Από τις επτά μέρες της βδομάδας, τη μία αξιώνω να την αφιερώνετε στον Θεό»

«Ελεύθερος άνθρωπος είναι εκείνος που είναι απαλλαγμένος από τα πάθη… Δεν αγαπά το Θεό, όποιος αγαπά το χρυσάφι».

ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

«Η ειρήνη είναι το γλυκύτερο πράγμα στον κόσμο».

«Πώς το καταλαβαίνετε να έχετε εσείς περισσεύματα και ο άλλος να πεινά;»

ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Την ίδια μέρα επίσης , ο σύλλογος γονέων του σχολείου μας μοίρασε στα παιδιά βασιλοπιτάκια για το νέο έτος 2024.

Γιορτή Χριστουγέννων 2023

Την Παρασκευή 22/12/2023 πραγματοποιήθηκε η γιορτή Χριστουγέννων του σχολείου μας. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του σχολείου μας σας εύχονται καλά Χριστούγεννα καθώς και πολλές ευχές για την νέα χρονιά που έρχεται.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Στρυμονικού τραγουδούν τα κάλαντα.

Τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Στρυμονικού έψαλαν τα κάλαντα στη λαϊκή αγορά, στα καταστήματα και στις τοπικές αυτοδιοικητικές αρχές , προσδίδοντας έτσι μια χαρούμενη και αισιόδοξη νότα για τις γιορτές των Χριστουγέννων που έφτασαν

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Επίσκεψη του σχολείου μας σε μουσεία.

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου , οι μαθητές του σχολείου μας , συνοδεία των δασκάλων τους , επισκέφθηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Σαρακατσάνων στις Σέρρες καθώς και το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης ,Πινακοθήκη “Κωνσταντίνος Ξενάκης” .

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις επισκέψεις.