Οδοντίατρος στο σχολείο μας.

Η 20η Μαρτίου έχει οριστεί ως ημέρα «Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγείας»

«Η στοματική κοιλότητα είναι η περιοχή και το περιβάλλον του σώματος, που με διάφορους διαγνωστικούς τρόπους μπορεί να συμβάλει στην πρόληψη και προαγωγή της γενικής υγείας», σημειώνει η ΕΟΟ. Τονίζει ότι αρκεί μια προσεκτική εξέταση και παρακολούθηση του στόματος και ένας έμπειρος οδοντίατρος είναι σε θέση να διαγνώσει διατροφικές ελλείψεις και διαταραχές, καθώς και έναν αριθμό γενικών νόσων από μικροβιακές φλεγμονές και νόσους της διαταραχής του ανοσοποιητικού συστήματος.

Πώς, όμως, η στοματική μας υγεία έχει επιπτώσεις στη σωματική μας υγεία και ευεξία;

Πράγματι. Ο κύριος Γιάννης Αγγούσης, μας επισκέφθηκε. Με τα εργαλεία του. Όχι μη φαντάζεστε ιατρικά εργαλεία!! Μας είπε πως τα εργαλεία για στοματική υγεία δεν είναι άλλα από φρούτα και λαχανικά. Μας μίλησε για το πώς θα αποφύγουμε την κυρία "τερηδόνα" που έχει για σκοπό της να στήνει πάρτυ κάθε βράδυ στο στόμα μας αν δεν πλένουμε τα δόντια, μας έδειξε πώς θα τα πλένουμε σωστά. Τι πρέπει να τρώμε.
Όμως τα είπε και στους γονείς μας. Γιατί αυτοί πρέπει να μας δείξουν πρώτοι πώς θα κρατάμε γερά τα δόντια και θα μας οδηγήσουν στο οδοντιατρείο για έλεγχο και πρόληψη.
 tooth1 s  tooth2s  tooth3 s  tooth4 s
 tooth5 s  tooth6 s   tooth7 s