Περιβαλλοντική Εβδομάδα

Στα πλαίσια της εβδομάδας περιβάλλοντος , μαθητές (-τριες) και δάσκαλοι εκδηλώνοντας το ενδιαφέρον τους και την ευαισθησία τους για το περιβάλλον έδρασαν?.
Σχεδίασαν δράσεις εντός του σχολείου και εκτός ?
  • Συγκέντρωσαν μικρές ηλεκτρικές ή ηλεκτρονικές συσκευές με στόχο την ανακύκλωση.
  • Ενδιαφέρθηκαν για την καθαριότητα και τον εξωραϊσμό του προαύλιου χώρου.
  • Φύτευσαν δενδρύλλια και φυτά στον προαύλιο χώρο του Σχολείου και σ ΄ ένα δημοτικό περιφραγμένο χώρο πρασίνου (το σκοπευτήριο).
  • Δημιούργησαν ένα πανό με τις εικόνες και τα συνθήματα που προέκυψαν από τον προβληματισμό τους για έναν καθαρό και προστατευμένο πλανήτη.
Την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2013
  • Οι μαθητές των μικρών τάξεων, φορώντας πλαστικά γάντια, καθάρισαν τον προαύλιο χώρο του Σχολείου αποδεικνύοντας την αγάπη τους για ένα καθαρό περιβάλλον.
  • Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων προβληματίστηκαν, συζήτησαν και ζωγράφισαν για έναν πλανήτη οικολογικό, καθαρό και προστατευμένο. Δημιούργησαν ένα πανό με τις εικόνες και τα συνθήματα που προέκυψαν από τον προβληματισμό τους για έναν καλύτερο κόσμο και το οποίο ανάρτησαν σε εμφανές σημείο του προαύλιου χώρου , έτσι ώστε να κάνουν συμμέτοχους στην αγωνία τους   γονείς και τους συγχωριανούς τους .
  • Όλοι μαζί φυτέψαμε δέντρα (ελιά, δαμασκηνιά) και φυτά (δεντρολίβανα κ.ά) στον προαύλιο χώρο του Σχολείου και κάθε τάξη υιοθέτησε ένα φυτό, που θα φροντίζει στο μέλλον, εμπλεκόμενη   βιωματικά στην προστασία ενός μέρους του περιβάλλοντος.
Την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2013
  • Επισκεφτήκαμε το χώρο του Σκοπευτηρίου. Εκεί τα παιδιά των μικρών τάξεων περισυνέλεξαν το πλαστικό περίβλημα των βολών σκοποβολής , με στόχο την ανακύκλωσή τους και οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων δενδροφύτευσαν (ελιές, δαμασκηνιές, καρυδιές κ.ά)   με τη βοήθεια των δασκάλων τους.
Ευχαριστούμε θερμά το Δασαρχείο Σερρών, γιατί στήριξε τις δράσεις μας αυτές με την προσφορά δενδρυλλίων και φυτών.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 19 επισκέπτες και κανένα μέλος